GenelHABERLER

Yeni Sağılmış Sütte Dikkat

Yeni Sağılmış Sütte Dikkat

Yeni Sağılmış Sütte Dikkat

2000’in üstünde alınan süt numunelerinden oluşturulan araştırmalara göre pastörize edilmemiş (işlenmemiş) sütlerin oda ısısında bekletilirse, amacıylade teşhis edilen bakterilerde süratle gelişim gösteren antibiyotik direnç genleri bulunduğu meydana çıktı.

Davis Kaliforniya Üniversitesi’ndeki besin bilimcilerinin yaptığı geniş çaplı çalışmalar, halk dilinde çiğ süt olarak da tanınan pastörize edilmemiş sütlerde, büyük hacimlerde antimikrobiyal direnç genleri bulunduğunu meydana koydu. Oda ısısında bekletildiğinde sütün amacıylade süratle üreyen tehlikeli bakteriler meydana çıkıyor.

nike air jordan 1

NFL jersey
nike air jordan retro
wigs for sale
glueless wigs
sex toys for couples
nfl custom jersey
nike air jordan shoes
nike air jordan black and white
nfl shop coupon code
football jerseys custom
hockey jerseys custom
nike air max for sale
NFL jersey
nike air jordan 4 retro


Çiğ Sütte Oluşan Antibiyotik Direnç Genleri Tehlike Saçıyor

2,034 değişik numune üstünden incelenen sütler, ABD’de beş ayrı perakende mağazasından temin edildi ve dört ayrı işleme idaresi üstünde çalışma gerçekleştirildi:


Tam pastörizasyon

Vat pastörizasyon
Yüksek sıcaklıkta ve kısa süreli (ani) pastörizasyon
Ultra Pastörizasyon (Uzun yaşamlı sütlerde sarfedilen işleme teknolojisi)
Bilimsel incelemeler ve çalışmalardan ulaşılan neticelere göre test oluşturulan çiğ süt numunelerinin amacıylade, işlenmiş sütlere kıyasla tehlikeli sayılabilecek derecede bakteri bulundu. Fakat buz dolabında muhafaza edildiğinde, bakterilerin hacmininde bir gelişim ya da artış gözlenmedi.

Araştırmacılar süt numunelerinin amacıylade teşhis edilen kalıtsal materyaller üstünde yoğun çalışmalar gerçekleştirdi ve ulaşılan sonuca göre çiğ sütte teşhis edilen bakterilerin, pastörize edilmemiş süte oranla “mühim ölçüde, çok çok antimikrobiyal  Daha da muhimi oda ısısında bekletilen çiğ sütteki bu genleri barındıran bakterilerin nasıl bu kadar süratli oluşabiliyor olması.
“Kısacası süt bozuluyor. Doğru şekilde işlenmezse hayati riski olabilir.”

Kaymaklı Süt Ürünleri

Araştırmacıların göz önünde barındırdığı bir başka konu ise kaymaklı süt ürünleri. Geleneksel bir besin olan ekşimiş süt, çiğ sütün birkaç gün oda ısısında bekletilip fermente edilmesiyle (mayalandırılmasıyla) elde ediliyor. Mills, böylece insan sağlığı amacıyla çiğ sütte meydana gelebilecek antibiyotik dirençli genleri barındıran bakterilerin çoğalmasının önleneceğini savunuyor.
Artık antibiyotiklerle korunabileceğimiz bir dünyada yaşamıyoruz. Bu genler her yerde ve vücudumuza yayılmaması amacıyla elimizden geldiğince engel olmalıyız”

Çiğ sütte teşhis edilen, insan sağlığı amacıyla zararlı genlerin yanı sıra geniş ölçüde meydana gelen bakteriyel oluşumlar da araştırmacıların ilgisini çekti. Araştırmanın başındaki isimJinxinLiu, alınan çiğ süt numunelerinde “büyük hacimlerde faydalı bakterilere rastlanmadığını söyledi.

Halk arasında, çiğ sütte mühim oranda laktik asit bakterileri bulunduğuna ve süt işlendiğinde bu bakterilerin öldüğüne inanılsa da elde edilen bulgular, halk arasında tanınan bu bilginin hatalı bulunduğunu söylüyor.
“İnsanları korkutmak istemiyoruz, onları bilinçlendirmek istiyoruz” diye altını çizen Liu,

Etiketler
Daha Fazla Göster

taner

Taner Temel HAKINDA BEN KENDİ HALİMDE BİRİYİM YAZDIĞIM SÖZLER VE ŞİİRLER SİZLERİ HAYATA DAHA ÇOK BAĞLAYA BİLMEK VE HAYATI SEVDİRE BİLMEK İÇİN ÇABALIYORUM.. BUNU BAŞARA BİLİYORSAM NE MUTLU BANA Kİ İNSANLARI HAYATA BAĞLIYORUM.. SAYGILARIMLA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı