GenelHABERLER

Cilt Kanseri Nedir Nasıl Oluşur

En Telihkeli Kanser Türü

Dünyada en çok telihkeli kanser türlerini sizler için en ince ayrıntısına kadar inceledik ve sizlere sunduk makalemizi detaylı bir şekilde okuyunuz. Cilt kanseri diğer kanser türlerine göre vücudun diğer bölgelerine yayılma potansiyeli çok yüksek olan bir ve hayati tehdit eden bir hastalıktır. Deri hücreleri kaynaklı 3 ana cilt kanser türü vardır. Bunlar;adult sex toys
lovense sex toy
air jordan balck
nfl tshirt
nfl san francisco 49ers

custom football jersey

men’s nike air max 90
wig stores
dallas cowboys jersey
nike air max 95
adidas outlet
custom basketball jersey
custom baseball uniforms
custom football uniforms
custom hockey jerseys
male sex toys
custom football jerseys
cheap nfl jerseys

Bazal hücreli karsinom (en yaygın görülen türdür)
Skuamöz hücreli karşinom
Melanoma pigment üreten hücreler. Bu tür önceki iki türden daha tehlikeli görünsede diğerlerine oranla daha az görünür.
Cilt kanseri için görülen risk faktörleri nelerdir?
Deri kanserinde en çok raslananlar nelerdir şunları sayabiliriz.

Cilt kanseri türleri

Cilt kanseri için görülen risk faktörleri
Güneşten yada ultraviyole ışık kaynaklarından ışıklara maruz kalmak. Özellikle açık tenli, mavi yada ela gözlü , sarışın kişiler diğer bireylere göre daha savunmasızdır. Bu problem yüksek yerlerde yada güneş ışına maruz kalma ihtimalinin daha yüksek olduğu bölgelerde daha çok görülür.

X ışınları yani iyonlaştırılmış radyasyonlar gibi kanser oluşturma eğilimi olan ışınlara maruz kalma.

Geçmiş yaşantısında cilt kanseri geçirmiş olan kişilerin, hastalığı takiben iki yıl içerisinde tekrar kansere yakalanma olasılığı %20lerdedir. Bu durum yaşlı hastalarda daha yüksek risk taşımaktadır.

Cilt kanseri kalıtsal midir?

Cilt kanseri çoğunlukla ultraviyole ışık sonucu oluştuğundan dolayı bu kanser türü çoğunlukla kalıtsal olarak kabul edilmemektedir. Ancak bu kanser türünün zayıf pigmente sahip kişiler arasında daha sık görülmesi ve derinin renginin kalıtsal olmasından dolayı genetiğin önemli bir etken olduğu düşünülmektedir. Bazı vakalarda deri kanseri ile oluşan nadir genetiğe dayalı sendromlar bulunmaktadır.

Cilt kanserine neden olur?

Bazal hücreli kanser türünün cildin en üst katmanında bulunan bazaloid hücrelerdeki Dna ların mutasyonu sonucu oluştuğu anlaşılmıştır. Erken kanserlerin çoğunluğu bağışıklık kazandığında tümörler haline gelmeye başlamışlardır.

Cilt kanseri çeşitleri nelerdir?

Skuamöz hücreli kanser türünde tümörler, epidermisin altında bulunan üst katmandaki normal olan skuamoz hücrelerinde oluşurlar. Tıpkı Bazal hücre kanser türünde olduğu gibi Skuamöz hücreli kanser türünde de doğal mutasyonel tamir mekanizmaları bu hücrelerin aşırı büyümesini engeller.

Cilt kanseri çeşitleri nelerdir?

Yukarıda özet olarak anlattığımız gibi Cilt kanserlerinde görülen birkaç farklı tip bulunmaktadır. Bunlar

Bazal hücre karsinoması : İnsanlarda en çok görülen türdür. Binlerce kişi ülkemizde her yıl yeni bazal hücre karsinomasına yakalanmakta ve bu hastalıkla ilgili müracaatlar da bulunmaktadır. Bazal hücre karsinomasının birkaç türü vardır. Yüzeysel tip en az endişelenilen türüdür. Nodüler tip en yaygın olanı, morpheaform ise en zor tedavi edilebilen türüdür.
Skuamoz hücreli karsinom tüm cilt kanseri türlerinin yaklaşık %20 sini oluşturur. Ancak bu tür bağışıklığı baskılanmış kişilerde daha sıkça görülür.

Etiketler
Daha Fazla Göster

taner

Taner Temel HAKINDA BEN KENDİ HALİMDE BİRİYİM YAZDIĞIM SÖZLER VE ŞİİRLER SİZLERİ HAYATA DAHA ÇOK BAĞLAYA BİLMEK VE HAYATI SEVDİRE BİLMEK İÇİN ÇABALIYORUM.. BUNU BAŞARA BİLİYORSAM NE MUTLU BANA Kİ İNSANLARI HAYATA BAĞLIYORUM.. SAYGILARIMLA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı