GenelHABERLER

Cilt Kırışıklıkları Ve Nedenleri

Gençliğine Aldanma

Gençlik yıllarında bakmaya kıyamadığımız cildimiz yaş ilerlemesiyle birlikte zaman içerisinde yıpranır. Her ne kadar yaşımız ilerlese de bizler aynaya baktığımızda sürekli olarak göz alıcı pırıl pırıl bir cilt görmek isteriz. Ancak böyle zamanlarda dudakların sağ ve sol kısımlarında, Kaşların arasında ya da alın bölgesinde oluşmuş kırışıklıkları görmek hepimizin canini sıkar. Ciltte meydana gelen bu kırışıklıkların Birden fazla sebebi bulunmaktadır. Bu sebepler arasında yukarıda belirtiğimiz gibi yas ilerlemesi, aşırı güneş ışığına maruz kalma ya da beslenmedeki eksiklikler neden olarak gösterilebilir. Saydığımız tüm bu faktörler ciltte kırışıklık oluşturan başlıca sebeplerdir.

Yaşin ilerlemesi sonucu oluşan kırışıklıkların önüne geçmenin her ne kadar tam yolu olmasa da evde uygulanacak kırışıklık için maske yöntemi ile, oluşan kırışıklıkların derinlemesine ilerlemesi önlenebilir. Ayrıca ilerde oluşacak kırışıklıklar yavaşlatılabilir.
Tüm bunların yanında kırışıklıkların oluşma nedenini bilmek sizlere bir bilinç aşılayacak bu sayede mücadele daha kolay olacaktır. Unutmamak gerekir ki bir problemle başa çıkabilmenin ilk adimi sorunun ne olduğuna dair bir teşhis koymaktır. Teşhis sonrası kararlılıkla uygulama yöntemi problemin çözümüne yardımcı olacaktır.

İlerleyen Yaş
Bir kırışıklığın en temel sebebi doğal olarak gerçeklesen yaslanma dönemidir. Yaşin ilerlemesiyle birlikte her insan doğası gereği bir takım kırışıklıklara sahip olacaktır. Yılların yavaş yavaş ilerlemesiyle birlikte vücutta hücreler yavaş bir şekilde yenilenme dönemi içerisine girerler. Yenileme dönemi içerisindeki bu yavaşlama zamanla kırışıklıklara neden olacaktır. Sunu belirtmek isteriz ki bu durumun önüne geçmek maalesef imkânsızdır.

Güneş Işığının etkisi
Cilt üzerinde erken yaslanma yapan etkenlerden birisi ultraviyole ışığıdır. Güneşten gelen bu ışınlar vücutta melanin salgısını arttırır. Böylece karışıklıklarla ciltte leke oluşumu hızlanır. Melanin salınımı güneş ışığının cilt üzerinde etkisinin artmasıyla beraber vücut tarafından salgılanan bir savunma mekanizmasıdır. Güneşten gelen ışınların zamanla artması sonucu vücut savunma olarak melanin salınımını arttıracak, artan melanin güneş lekeleri basta olmak üzere kırışıklık gibi bir çok soruna sebep olacaktır.

Sert İklim Koşullarının etkisi
Tartışmaya acık olmayan konulardan bir tanesi de hava ve iklimin cilt üzerinde oluşturabileceği olumsuz etkidir. Sert geçen bir iklim sonucunda bölgede yaşayan insanların ciltlerinde bir takım sorunlar ortaya çıkar. Bu bölgede yaşayan kişilerde çoğunlukla erken yaşlarda kırışıklıklar görülür.

Stres faktörü
İçerisinde bulunduğumuz zaman içerisinde yaşamakta olduğumuz yaşam koşulları her bireyi ister istemez bir takım stres koşullarıyla karşılaştırabilmektedir. İnsan yaşamı üzerinde olumsuz sonuçlara neden olabilen stres kişinin sıkıntılı bir hayat sürmesine neden olur. Bu stres faktörü cilt üzerinde de olumsuz bir etkiye sebep olmaktadır. Yapılan araştırmalar hayatının belli bölümlerinde stres olan kişilerin ciltleri üzerinde daha fazla kırışıklık olduğunu göstermiştir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

taner

Taner Temel HAKINDA BEN KENDİ HALİMDE BİRİYİM YAZDIĞIM SÖZLER VE ŞİİRLER SİZLERİ HAYATA DAHA ÇOK BAĞLAYA BİLMEK VE HAYATI SEVDİRE BİLMEK İÇİN ÇABALIYORUM.. BUNU BAŞARA BİLİYORSAM NE MUTLU BANA Kİ İNSANLARI HAYATA BAĞLIYORUM.. SAYGILARIMLA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı