GenelHABERLER

3.000 Senelik Mumyasının Ölüm Sırrı Ortaya Çıktı

3.000 Senelik Mumyasının Ölüm Sırrı Ortaya Çıktı

3.000 Senelik Mumyasının Ölüm Sırrı Ortaya Çıktı

“Çığlık atan bayanın mumyası… Neden 3000 sene evvelce yüzünde bu kadar acı dolu bir ifadeyle öldüğüne dair bir grup spekülasyonlardan sonra, Mısır’daki Kahire Üniversitesi’nde radyologlar ve arkeologlar doğrulusunda oluşturulan yeni araştırmalar, en mümkün suçlunun acı verici bir kalp krizi olduğunu gösteriyor.

Son BT taramaları, bayanın koroner arterlerinin kuvvetli aterosklerozundan muzdarip olduğunu, kalbin kan damarlarının plakla tıkandığını ve bu tıkanma tehlikesini arttıran bir hastalığı olduğunu meydana koymuştu. Boyun arterlerinde, Abdominal aortta ve iliak arterlerde ve ilaveten alt ekstremite arterlerinde de dikkat çekici ateroskleroz vardı.

“Çığlık Atan Kadın” Mumyasının Ölüm Sebebi Ortaya Çıktı

Mumyanın kardiyak bir tutulmadan öldüğünü mutlaka söylemek mümkün olmasa da, mutlaka çok sorunlu bir kalbi varmış gibi görünüyor. Bulgular ışığında, projede çalışan ünlü bir Mısır bilimci olan Dr. Zahi Hawass, bayanın büyük ihtimalle kalp krizinden öldüğünü ve rigor mortis (hemen ölümden sonra bedenin katılaşması halu) nedeniyle ağzı açık bir pozda sıkıştığını açıkladı.

Sağlıksız bir diyet, egzersiz eksikliği ve sigara

Mısır Antik Eserler Bakanı Dr. Hawass yaptığı açıklamada, “Çığlık atan bayan”ın cesedinin saatler sonra, artık rigor mortis geliştirmeye yetecek kadar uzun bir vakit bulunamadığını varsayıyoruz ”dedi.

Mumyacıların “çığlık atan bayanın” katılaşmış bedenini ayrışmadan ya da gevşemeden evvelce mumyaladıklarını varsayıyoruz. Böylece, mumyacılar diğer mumyalar amacıyla her vakit yaptıklarının aksine çığlık atan bayanın ağzını kapalı tutamadılar ya da katılaşmış bedeni uzanma haline getiremediler. Bu amaçla ölüm hemen ki yüz ifadesi ve duruşu korunmuş oldu.

3.000 Yıllık “Çığlık Atan Kadın” Mumyasının Ölüm Sebebi Ortaya Çıktı

Günümüzde ateroskleroz, tipik olarak sağlıksız bir diyet, egzersiz eksikliği ve sigara ile bağlantılıdır. Ancak, eski Mısır’da hal biraz farklıydı. 2014 senesinde oluşturulan bir araştırma, eski mumyaların mikroplardan ve parazitlerden iltihaplanma nedeniyle ateroskleroz bulguları gösterebileceğini ve ya açık ateşlerden duman teneffüs etmeleri sebebiyle ateroskleroz oluşabileceğini savunuyor.

3.100 yaşındaki bayan mumya ilk olarak 1881 senesinde Güney Mısır şehri Luksor yakınlarında keşfedildi. Kalıntıların arasında, arkeologlar “Çığlık atan adamın mumyası” olarak tanınan diğer bir (belki de daha ünlü) bir mumya keşfettiler.

2012 senesinde oluşturulan bir araştırma, bu genç erkek bedeninun, bir vakitler tahtını alabilmek amacıyla babasını öldürmekten suçlu bulunduktan sonra boğazı kesilerek öldürülen Firavun Ramses III’ün oğlu Pentawere’e ait olduğunu buldu.

Bununla birlikte, “çığlık atan bayanın” kimliği biraz daha az açıktır. Mumyanın kefenindeki Mısır yazısı, bedeni “Kraliyet kızı, Meret Amon’un kraliyet kız kardeşi” olarak tanımlar.

Ancak, bu ada sahip çoğu prenses vardı ve kimliğin şifresini çözüme ulaştırmak amacıyla ispat yolunda çok az şey var. Ekip bu çalışmayı, çığlık atan bayanın kim olduğunu doğrulamak umuduyla DNA analizi yaparak takip etmeye çalışıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

taner

Taner Temel HAKINDA BEN KENDİ HALİMDE BİRİYİM YAZDIĞIM SÖZLER VE ŞİİRLER SİZLERİ HAYATA DAHA ÇOK BAĞLAYA BİLMEK VE HAYATI SEVDİRE BİLMEK İÇİN ÇABALIYORUM.. BUNU BAŞARA BİLİYORSAM NE MUTLU BANA Kİ İNSANLARI HAYATA BAĞLIYORUM.. SAYGILARIMLA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı