GenelKONULAR

Kadınlarda Kalp Krizi Belirtileri Ve Semptomları

Kalp kirizi Belirtileri

Ağrılarınız göğüs merkezinden geliyorsa olası bir kalp kirizi gecireceğinizin belirtisidir. Böyle durumlarda fazla hareket etmeyiniz kalbin atışını hızlandıracak bir harekette daha hızlanmasına yol açarsınız.
Vucudunuzun herhangi bir yeri arımaya başladıysa işte ozaman hastalanacağınıza işarettir.
Birden yaşayacağınız nefes darlığı ve boyun ağrımalarına neden ise yine aynıdır kalp kirizi olasılığıdır.
Bir diğer belirtiler ise bir anda terleme ve soğuk ter atma kas ağrıları gibi yan etkenleride vardir.
Tıpkı Erkeklerde olduğu gibi, kadınlarda da en çok görülen kalp krizi belirtileri göğüs ağrısı veya rahatsızlığıdır. Ancak kadınlarda erkeklere nefes darlığı, mide bulantısı / kusma ve sırt veya çene ağrısı gibi durumların görülmesi daha olasıdır.
Bu ve bunlara benzer belirtileri kendinizde gördüyseniz hiç vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşundan yardım isteyiniz.
İzlediğimiz film sahnelerinde bir adamın soluk soluğa kaldığı, göğsünü tuttuğu ve yere düştüğünü film hepimiz gördük. Esasında erkeklerin başına geleceği düşünülen bu durumda bir kalp krizi mağduru kolaylıkla bir kadın olabilir ve sahne daha dramatik bir hal alabilir.

Kadınlarda kalp krizi

Kalp Krizi Belirtileri Başka Hastalıklara bağlanmaktadır.
Erkeklerde kalp kitizi ise kadınlara orantılı farklı belirtiler mevcuttur . Uzmanlar kadınlarda daha çok alt göğüste veya üst abdomende nefes darlığı, basınç yada ağrı, başta dönme veya bayılma, üst sırt basıncı veya aşırı yorgunluk hissedilebilir şeklinde açıklamalar yapıştır.

Semptomlar hafif olsa dahi, özellikle mağdur hemen yardım almazsa, sonuçlar ölümcül olabilir.

‘Grip olduğumu düşündüm’

Kalp hastalığı ülkemizde kadınların ölümüne neden olan bir katil olmasına rağmen, kadınlar genellikle semptomları, asit reflü, grip yada normal yaşlanma gibi daha az yaşamı tehdit eden koşullara bağlamaktadır.

Uzmanlar kadınlar için bu durumu “korkuyorlar çünkü bunu yapıyorlar ve ailelerinden çekiniyorlar. Halen kalp krizi geçirme ihtimali olan birçok kadın var.” Demektedir.

Kalp krizi yaklaşık olarak her 43 saniyede bir görülmektedir. Kalp kasına oksijen veren kan akışı ciddi şekilde azaltılırsa veya tamamen kesilirse bu durum görülür. Bu, kalbe kanla besleyen arterlerin, yağ, kolesterol ve diğer maddelerin birikmesine (plak) ve bunun sonucunda daralmasıyla oluşur.

Kalp krizi geçiren bazı kadınlar sıkıştırma hissi veren üst sırt basıncını veya etrafında bağlı bir ip olduğu hissini yaşadıklarını belirtmişlerdir. Baş dönmesi, sersemlik veya bayılma da başka belirtilerdir.

Kendinize iyi bakmalısınız

Kalp hastalığı önlenebilir. Bunun için

Kalp hastalığı kişisel riskinizi öğrenmek için sağlık uzmanınızdan randevu alın. Riskinizi, bu sayede tıbbi aletler ile öğrenin.
Sigarayı bırakın. Bunu bırakmanızdan bir yıl sonra, koroner kalp hastalığı riskinizi yüzde 50 azalacaktır.
Egzersiz programına başlayın. Günde sadece 30 dakika yürüyerek kalp krizi ve inme riskinizi azaltabilirsiniz.
Gerekirse ailenizin beslenme alışkanlığını değiştirin.

Etiketler
Daha Fazla Göster

taner

Taner Temel HAKINDA BEN KENDİ HALİMDE BİRİYİM YAZDIĞIM SÖZLER VE ŞİİRLER SİZLERİ HAYATA DAHA ÇOK BAĞLAYA BİLMEK VE HAYATI SEVDİRE BİLMEK İÇİN ÇABALIYORUM.. BUNU BAŞARA BİLİYORSAM NE MUTLU BANA Kİ İNSANLARI HAYATA BAĞLIYORUM.. SAYGILARIMLA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı