Genel

Dünyanın En İlginç Pazarlarından Birisi Yüzen Market Tayland

Dünyanın En İlginç Pazarlarından Birisi Yüzen Market Tayland

Sizler için hazırladığımız bu rehberi okuduktan sonra hemen Tayland uçak bileti alıp bu güzel şehri ziyaret etmek isteyeceksiniz.

Bir ülkeyi tanımanın en güzel yolu, pazarlarına uğramaktan geçer diye düşünürüm. Pazarlar, ülke kültürünü ve yaşam tarzını en iyi yansıtan bölgeler. Renklerin, kokuların ve seslerin birbirine karıştığı pazar yerlerinde insana ve kültüre dair düşünce edinmek pek keyifli.

Yüzen Pazar, başkent Bangkok’un 120 km haricinde Nakhon Pathom şehri civarlarında bulunuyor. Pazarda sebze, meyve, el oyması yada el dokuması hediyelik eşyaların satılmış olduğu sağlı sollu shoplar, baharatlar, taze yemeklerin pişirilip satılmış olduğu kayıklarda derhal oldukca çeşitli ürünler bulabilirsiniz.

Artık tamamen gezinsel bir etkinlik haline gelmiş olan bu pazar, sabahın ilk ışıkları ile açılıyor ve öğlene kadar sürüyor. Bindiğiniz teknelerle kanallar içinde dolaşıyor, derhal kıyıda yer edinen dükkanlardan alışveriş yapabiliyor, teknelerden satılan meyvelerdan alabiliyor, ve hatta teknelerde hazılanan yiyeceklerden sipariş verip gene teknenizde yiyebiliyorsunuz.

Haftasonları, kanallarda seyreden tekne sayısı o denli kalabalık oluyor ki, olışan trafik, belgesellerde çoğunlukla gördüğümüz görüntülere tanık olmanızı sağlıyor.

Pazarı çevreleyen dükkanlarda ucuz Çin ve Asya işi hediyelik eşyalar doldururken, tekneler hâlâ geleneksel ürünlerle dolu. Tropik meyveler satan tekneler favorim. Rambuta, mangosten ve mango favorim. Ek olarak karnınız acıkırsa bir tekneye yanaşarak meşhur Tayland yemeklerinin tadına bakabilirsiniz.

Tayland Kralı’nın emri ile ülkede kimyasal gübre yöntemiyle ziraat yapmak yasak. Bu yüzden bu pazarda Tayland malı tüm meyve, sebze ve tekstil ürünlerinin organik olduklarını ihmal etmeyin. Dünyada GDO’su ile oynanmamış, sıhhatli ve organik ürünlerin bir arada sunulmuş olduğu nadir ülkelerden biri Tayland.

Damnoen Saduak Floating Market, Bangkok’un en meşhur açık hava pazarlarından birisi. Onu emsalsiz kılan şey ise pazar yerinin kanallar etrafına sıralanmış olması. Burası Bangkok’ta görülecek yerlerin başlangıcında geliyor. Minimum yarım gününüzü ayırın.

Bizde sayıları gitgide azalan mahalli pazarlar halkın pek ilgiisini çekmezken ve AVM istilasıyla yok olmak noktasına gelirken, dünyanın birçok ülkesinde halk pazar bölgeleri mühim bir gezim aktivitesi ve ülke kültürünün olmazsa olmaz bir parçası. Gittiğiniz ülkelerde pazar yerlerini de ziyaret etmeyi öncelikelriniz arasına koyun derim. Haydi hemen Tayland uçak bileti alıp bu güzel şehri ziyaret edin.

Etiketler
Daha Fazla Göster

taner

Taner Temel HAKINDA BEN KENDİ HALİMDE BİRİYİM YAZDIĞIM SÖZLER VE ŞİİRLER SİZLERİ HAYATA DAHA ÇOK BAĞLAYA BİLMEK VE HAYATI SEVDİRE BİLMEK İÇİN ÇABALIYORUM.. BUNU BAŞARA BİLİYORSAM NE MUTLU BANA Kİ İNSANLARI HAYATA BAĞLIYORUM.. SAYGILARIMLA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı