GenelHABERLER

Diyarbakırlı Çocuklar Kendi Çapında Çektikleri Videolarla Sosyal Medyada Fenomeni oldular

Proje Sahibi Ve Fikirler İsmail Ceylana Aittir

Diyarbakırlı Çocuklar Kendi Çapında Çektikleri Videolarla Sosyal Medya Fenomeni oldular

 

İlk bu eğlenceli vidoalara başladıklarında herkes farklı bi gözle bakıyorlardı kimse izlemez gibisinden ama ismail ceylan emek  verdi ve çabaladı sonunda fenomen merdivenine adını yazdırmayı başardı. buyrun hikayesini beraber  okuyalım.

Yokluk, fakirlik ya da yoksunluk insan hayatında ince bir çizgi gibi; ya baş edemeyip kabullenirsin içerisinde bulunduğun hali ya da yokluğunu çektiğin şeye ulaşmak amacıyla yol ararsın. Yaratıcılık da tam da bu tür hallerde meydana çıkıyor. İhtiyaç duyulana ulaşma arzusu ile…
Bir köyde çocuk oyuncular, genç bir yönetmen kendi televizyon kanallarını kurup, hazırladıkları kolay gibi görünen setler ve skeçlerle büyük işlere imza atıyor.
Diyarbakır’ın Bağlar Batıçanakçı mezrası Yemiş Alan köyünde kısıtlı imkanlarla yaşamlarını devam ettiren bir avuç çocuk, 21 yaşındaki İsmail Ceylan’ın yaratıcılığı yardımıyla bir anda dikkatleri üzerlerine toplamayı başardı.

İsmail Ceylan, köyde kardeşleri, kuzenleri ve akrabaları ile otururken, kendi aralarında canlandırdıkları “O Ses Türkiye”nin köye uyarlamasını kayda aldı. Daha sonra bir YouTube kanalı açarak bu görüntüyü paylaştı. Zamanla görüntülere yenilerini ekledi. Her geride bıraktığımız gün takipçi adedi arttı. Acun Ilıcalı’nın konuğu olarak ‘O Ses Türkiye’ye katıldı. Medyanın da toplumun da hayranlığını, sempatisini kazandı.

Ceylan, dijital çağda yaşadığı köyde sahip bulunduğu tek teknoloji ürünü olan cep telefonuyla yaratıcılığını konuşturdu. Türkiye’nin her yerine ulaşmayı başardı.
İsmail Ceylan videoları çekmeye nasıl başladığını ve hikayesini Sevdalilarmekani Sitemize  anlattı;

“Kardeşlerim ve kuzenlerimle oturuyorduk. Sohbet ediyorduk, köy yerinde yapacak çok bir şey yoktu. ‘Canınız mı sıkılıyor? Hadi ‘O Ses Türkiye’ oynayalım’ dedim. Onlar da kabul etti. Her şey doğaçlama gelişti. Ben öylesine video kaydı aldım. Sonra onu sosyal medya hesabı açarak paylaştım. Daha sonra o videoyu insanlar izleyip, yaymaya başladı. Biz de yeni videolar çektik. Biz video çektikçe takipçi artmaya devam etti.”

“Acun Ilıcalı, Müge Anlı, MasterChef ve daha çoğu yerden aradılar. O Ses Türkiye’ye katıldık. Ben kendi şahsıme montaj gerçeklştirmeyi öğrendim. Her şeyi şahsım hazırlıyorum. Tek problem köyde videoları çekerken yel çok oluyor. Rüzgar sesi çekimlere yansıyor. Onu nasıl çözeceğimi araştırdım. Galiba bir tekniği de varmış ama teknik olarak anlamadım.” en yakın zamanda bu ses probleminide çözeceğim

O Ses Türkiyeye  Katıldıkları Güzel Görüntüleri 

 

DOĞAÇLAMA ÇEKİLEN VİDEOLAR

 

“Çektiğimiz bütün videolar tamamıyla doğaçlama görüntülerden oluşuyor. Çoğunlukla tekrara gitmiyoruz.”
“Videoları yapar iken gerçekte biz de eğleniyoruz. Çocuklar mutlu oluyor. Videoları izleyenler arıyor, haber gerçekleştirmek istiyor. Fakat hepsi tek seferlik haberler oluyor. Ardından arayan pek olmuyor. Buna da çok takılmıyoruz, biz içerisinde bulunduğumuz koşullarda mutlu olmayı, üretmeyi seviyoruz. Köyde bir okul var. İçerisinde kütüphane var. Diğer illere ya da şehirlere göre burada her şey kısıtlı, eğitim daha zor, parasal olanaklar deseniz belli. Ama umut daha çok, arkadaşlık var.”

İsmail Ceylan’ın köydeki çocuklarla çektiği videoların yayınlandığı sosyal medya hesapları şöyle;

Youtube

İnstagram

Etiketler
Daha Fazla Göster

taner

Taner Temel HAKINDA BEN KENDİ HALİMDE BİRİYİM YAZDIĞIM SÖZLER VE ŞİİRLER SİZLERİ HAYATA DAHA ÇOK BAĞLAYA BİLMEK VE HAYATI SEVDİRE BİLMEK İÇİN ÇABALIYORUM.. BUNU BAŞARA BİLİYORSAM NE MUTLU BANA Kİ İNSANLARI HAYATA BAĞLIYORUM.. SAYGILARIMLA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı