GenelPratik Bilgiler

Meyveler Hakkında Bilmedikleriniz

*Sebze ve meyvelerin çabuk  olgunlaşmasını  istiyorsanız , olgun bir   elma   ile  birlikte  ,  bir kaç  delik  açılmış  kese kağadına koyun. Ve serin,  gölge bir yerde bekletin,Olgun elma   diyer  meyvelerin  çabuk  olgunlaşmasını  sağlayan  etilen gazı  çıkardığı için  meyveleriniz daha çabuk olgunlaşacaktır.

*Çürümeye yüz tutmuş muzları   ezerek  püre  haline  getirdikten sonra   biraz limon  suyu  katarak   dondurun.İleri bir  tarihte  pasta  ve kekleri  süslemede kullana   bilirsiniz.

*Çeşitli meyvelerin karışımında hazırlayacağınız meyve  salatalıklarının  üzerine  şeker döktükten sonra  bir süre   buz dolabında bekletiniz  ve  meyvelerin şekeri  iyice  emmesini bekleyniz.Buzdolabından  çıkardıktan sonra  kram şantin veya  dondurma  ilave  ederek  hememn  servis yapabilirsiniz.

*Yaz ayalarında    hazırlayacağınız  soğuk  içeçeklerin   görünümünü , güzelleştirmek için , bu içeçekleri  koyduğunuz  bardakların   kenarına birer mevya takabilirsiniz.

Örneğin iki kiraz  tanesi  veya   iki vişne  tanesi  veya bir dilim  limon servisinize  güzel bir   görünüm  kazandıracaktır.

*Kabukları  soyarak  yenilen   meyvelerinde  mutalka yıkamalsınız  önce yıkayın,  sonra  kabuklarını  soyun .

*Yaz aylarında içkilerde  buz  kullanılır.Buz parçalarının  güzel bir görünüm   kazandırmak  için,  buz  kalıbının  içine  sonra,   her   bölümünün  içine bir adet meyve atın  ve meyveleri  su  ile birlikte  dondurun.Buzları  kadehlerin  içine koyduğunuz zaman ,  görünüşü  çok güzel  olacaktır.( Buz kaplarını koyacağınız meyveler küçük omalıdır.Örneğin: kiraz , vişne veya çilek tanesi göze çok hoş görünecektir.)

*Meyveleri   yıkarken  uzun  süre suda bırakmayın.Suda   fazla kalan  meyvelerin  vitamin  değeri kaybolur. Meyveleri  akarsu altında yıkamanız daha doğru olacaktır.

*Yaz  aylarında  soğuk  meyveler  tercih edilir.Eyer  meyveleriniz  buz  dolabında değilse,  onları  servis tabağına  aldıktan sonra  üzerine  bir  kaç parça buz  koyarak ikram edebilirsiniz.Buz parçalarının  meyveleri  hemen soğutacaktır.

*Limon portakal  gibi meyveler  güneşte  yenildiğinde ciddi rahatsızlıklar oluştura  bilir  zira bu yiyeceklerin içinde bulunan ”psoralen” adındaki madde cilt üzerinde  ultraiyole ışınlarıyla  birleşince  kızarıklara  ,  kaşınmalara ,, şişme ve   kabarmalara sebep olabilir.Buyüzden güneşlenirken  limonata içerseniz bitirince limonatanın deydiği yerleri su ile iyice yıkayın.

meyve

Etiketler
Daha Fazla Göster

taner

Taner Temel HAKINDA BEN KENDİ HALİMDE BİRİYİM YAZDIĞIM SÖZLER VE ŞİİRLER SİZLERİ HAYATA DAHA ÇOK BAĞLAYA BİLMEK VE HAYATI SEVDİRE BİLMEK İÇİN ÇABALIYORUM.. BUNU BAŞARA BİLİYORSAM NE MUTLU BANA Kİ İNSANLARI HAYATA BAĞLIYORUM.. SAYGILARIMLA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı