Genel

Barselona Mutfağı

Sizler için hazırladığımız bu rehberi okuduktan sonra hemen Barselona uçak bileti alıp bu güzel şehri ziyaret etmek isteyeceksiniz.

Barselona Mutfağı

Barselona yiyecek kültürü daha oldukça Akdeniz esintileri taşır. Sebze, balık, deniz ürünleri, zeytinyağı ve et derhal her yemekte kullanılmaktadır. Kızartmayı, atıştırmalık yiyecekleri ve karbonhidratı oldukça severler. Dünyaca üne haiz olmuş pek oldukça yemeği mevcuttur.

İspanyol ve Barselona mutfağı dendiğinde akla en önce “Paella” gelmektedir. Valencia yöresinin bu oldukça meşhur yemeği neredeyse İspanyol mutfağına damgasını vurmuştur. Paella; tavuk eti, balık çeşitleri ya da öteki deniz ürünleri ile pişirilen son aşama leziz bir pilav yemeğidir. Paella, tarih içinde İspanya’yı işgal etmiş olan Romalılar ve Arapların yiyecek kültürünü birleştiren bir yiyecek olarak tanımlanır.

 

İspanyol mutfağında sık sık tüketilen ve bir tür soğuk çorba olan “gazpacho”, ıslatılmış ekmek anlamına gelir. En sık meydana getirilen gazpacho yemeği domates, sirke, sarımsak, zeytinyağı, ekmek içi, soğan, salatalık ile yeşilbiberin pişirilmemiş ve ekmek kırıntılarıyla koyulaştırılmış karışımından oluşur. Yağda kızartılmış ekmek parçaları, doğranmış sebze ve katı yumurta ile beraber servis edilir. Gazpacho’nun temel malzemesi ise bademdir, ek olarak içine kimi vakit üzüm de konur.

Ülkede en oldukça tüketilen bir öteki yiyecek de tapas çeşitleridir. İspanyol yiyecek adetlerini zenginleştiren, günün belirli saatlerinde atıştırılan tapaslar aslına bakarsak bir tür meze ya da kanepe olarak tanımlanabilir. Bunlar çoğu zaman “tasça” adında olan ufak bar/restoranlarda sunulur. Bir bardak şarap yada bira eşliğinde ufak tabaklar içinde ufak porsiyonlarla sunulan tapaslar çoğunlukla peynirli, etli, yumurtalı ve sebzeli yiyeceklerden yapılır. İspanyollar mahalledeki tascalarda dostlarıyla buluşur ve bu leziz ürünlerin yiyip söyleşi ederler.

Tapas, İspanya’nın çerez ve antre olarak servis edilen emsalsiz lezzetidir. Aperitif saatlerinde, bilhassa akşamları barlarda ve lüks lokantalarda içkiyle beraber yenmesi adettir. Günümüzde mini öğün olarak turistlere sunulan tapaslar, çeşitlerine bağlı olarak kimi vakit akşam yemeği yerine de geçer. Ve kırmızıbiberle tatlandırılmış jambon küpleri, fasulye piyazı, omlet, sosta pişmiş deniz ürünleri, böbrek sote, kızarmış karides, siyah zeytin, ton balığı, karnabahar salatası, kalamar, biber dolması, acılı salyangoz, mantarlı tavuk benzer biçimde yiyeceklerle servis edilir. Bu yiyecekler ufak toprak kaplarda sunulur ve elden ele geçirilerek elle yada kürdanla alınıp tapas eşliğinde yenir. Bu mönüye bir çok vakit da şarap birlikte rol alır.

Akdeniz mutfağının simgesi olan zeytinyağı İspanya’da da neredeyse her yemekte ve salatada kullanılır. Bal, badem, yumurta sarısı benzer biçimde ürünlerle hazırlanan İspanyol tatlıları uzun seneler bu yörelerde yaşamış olan Arap yiyecek kültürünün etkilerini yansıtır.

Şimal Afrika ülkelerinin mutfaklarından da oldukça etkilenen İspanyol mutfağı, bu etkiden dolayı karbonhidrat ağırlıklı gıdalardan oluşurken, bununla birlikte da hem Atlas Okyanusu’na hem de Akdeniz’e olan kıyıları yardımıyla, deniz ürünleri mutfaklarında büyük yer meblağ. Buğday, üzüm ve zeytin geleneksel ziraat ürünlerini oluşturur. Zeytinyağında meydana getirilen kızartmalar; buranın tüm dünyada “Cocina de los fritos”, kısaca “Kızartma yemekler mutfağı” olarak tanınmasını sağlar. Akdeniz tipi beslenmenin ana malzemelerini oluşturan yumurta, domates, sarımsak, soğan, zeytin ve biber bu mutfakta da bol miktarda yer alır.

Popüler Restoranlar

Santa Rita Experience, Malamen Bendita Bodega, Napa, Restaurante Lasarte, Fulla d´Ostra, Disfrutar, Viana Barcelona, 7 Portes

Bahşiş

Bahşişler genel anlamda faturanın içindedir. Gene de %10’luk bir bahşiş bırakılmalıdır. Ek olarak taksilerde de bu oranda bir bahşiş verilmesi önerilir.
Hadi hemen Barselona uçak bileti alıp bu güzel yapıyı ziyaret edin.

Etiketler
Daha Fazla Göster

taner

Taner Temel HAKINDA BEN KENDİ HALİMDE BİRİYİM YAZDIĞIM SÖZLER VE ŞİİRLER SİZLERİ HAYATA DAHA ÇOK BAĞLAYA BİLMEK VE HAYATI SEVDİRE BİLMEK İÇİN ÇABALIYORUM.. BUNU BAŞARA BİLİYORSAM NE MUTLU BANA Kİ İNSANLARI HAYATA BAĞLIYORUM.. SAYGILARIMLA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı