Genel

Vakumlu Kürtaj Nasıl Yapılır

Vakumlu Kürtaj Nasıl Yapılır?

Vakumlu Kürtaj Nedir?

Kürtaj, gebeliğin sonlandırılması için kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından yapılan cerrahi bir operasyondur. Kürtaj çoğunlukla gebeliğin sonlandırılması için kullanılır ancak zaman zaman düşük durumlarında kanamanın durması için de kürtaj operasyonuna başvurulabilmektedir. Kürtaj operasyonu ile düşük sonrasında rahim içi temizlenir, kanama durdurulur ve rahim içerisinden alınan parçalar patolojik incelemeye gönderilir. akumlu kürtaj, kürtaj operasyonunda kullanılan tekniklerden biridir. Son dönemde en sık uygulanan kürtaj şekli vakumlu kürtaj tekniğidir. “Vakumlu kürtaj””https://www.uzayyildirim.com/kurtaj”>Vakumlu kürtaj rahim ağzına tek kullanımlık bir boru yerleştirilmesi şeklinde gerçekleştirilmektedir.

Vakumlu Kürtaj Nasıl Yapılır?

Gebe kürtaj olmaya karar verdikten sonra öncelikle ultrasonografi yapılmaktadır. İşlemden önce hastanın 5 saatlik bir süre hiçbir şey yiyip içmemesi gerekmektedir. Hasta genel anestezi ile uyutulur ve işlem ortalama olarak 5 dakika sürmektedir. Kürtaj için alınan anestezi oldukça hafif bir genel anestezidir. Büyük ameliyatlarda alınan anestezi gibi değildir.

Kürtaj olmak isteyen kişi kürtaj operasyonuna gelene kadar birkaç aşamadan geçmelidir. Bunlar, öncelikle randevu bölümü ile başlar. Gebe değerlendirme için randevu almalıdır. Sonrasında muayene ve ultrasonografi uygulanmaktadır. Bu aşamada gebelik haftası belirlenir ve vakumlu kürtaj operasyonu için gün belirlenir. Kürtaj günü, hastanede kayıt yaptırılır. Sonrasında gebe müdahale odasına alınarak işlem için hazırlanır ve anestezi verilir.

Gebe müdahale masasına alındıktan sonra spekulum şeklinde adlandırılan bir alet vajina çıkışına yerleştirilmektedir. Vajina ve rahim ağzındaki dezenfeksiyon sonrasında, rahim ağzı bölgesinden rahim içine doğru karman kanülü isimli tek kullanımlık bir boru yerleştirilir. Karman kanülü borusunun çapı hamilelik haftasına göre değişkenlik göstermektedir.

Karman kanülü borusunun arkasındaki vakum aleti ile gebelik kesesi tamamen boşaltılmaktadır. Bu işlem ortalama olarak 3 dakika ile 7 dakika arasında sürmektedir. Vakumlu kürtaj yönteminde gebelerin sonraki hamilelikleri olumsuz etkilenmemektedir. Hasta kendisi için daha uygun gördüğü herhangi bir zaman diliminde yeniden sorunsuz bir şekilde hamile kalabilmektedir. Vakumlu Kürtaj operasyonu sonrasında hastanın isteğine bağlı olarak, gebelikten korunabilmesi için rahim içerisine spiral yerleştirilmesi de yapılabilmektedir. Bu işlem tamamen hastanın istekleri doğrultusunda gerçekleştirilir. İşlem tamamlandıktan sonra hastaya sedasyon verilerek uyandırılır.
Kaynak : https://www.uzayyildirim.com/kurtaj

Etiketler
Daha Fazla Göster

taner

Taner Temel HAKINDA BEN KENDİ HALİMDE BİRİYİM YAZDIĞIM SÖZLER VE ŞİİRLER SİZLERİ HAYATA DAHA ÇOK BAĞLAYA BİLMEK VE HAYATI SEVDİRE BİLMEK İÇİN ÇABALIYORUM.. BUNU BAŞARA BİLİYORSAM NE MUTLU BANA Kİ İNSANLARI HAYATA BAĞLIYORUM.. SAYGILARIMLA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı